3 lessons on nutrition for K–12 students | U.S. Green Building Council
Please upgrade your browser. This site requires a newer version to work correctly. Read more
Published on
Written by
Published on
Written by

Explore these Learning Lab offerings on food for your K–12 students.

Autumn is a time of harvest, feasting and foraging for Halloween treats. Help your students develop healthy relationships to food by learning about the systems that support nutrition at an individual, local and global level.

Learning Lab has more than 80 lessons across grades K–12, and multiple subjects in English and Spanish, to support teaching about food. Check out this month's selection and envision how to incorporate them into your classroom plans this fall:

All these lessons are available as part of the Learning Lab subscription, which is available for purchase for $40—less for bulk purchases.

Explore Learning Lab

USGBC Articles can be accessed in the USGBC app for iOS or Android on your iPhone, iPad or Android device.
iOS App on App StoreAndroid app on Google Play