How can I purchase a subscription to Learning Lab, and how much does it cost? | U.S. Green Building Council
Please upgrade your browser. This site requires a newer version to work correctly. Read more

Education

How can I purchase a subscription to Learning Lab, and how much does it cost?

Answer

The Learning Lab subscription – which currently includes over 400 lessons for K-12 educators – is available for purchase for $40/year. Schools and districts seeking to purchase subscriptions for groups of 5 to 74 individuals receive graduated discounts on this scale:

# of subscriptions % Discount
1-4 0%
5-9 3%
10-14 4%
15-19 5%
20-24 6%
25-29 7%
30-34 8%
35-39 9%
40-44 10%
45-49 11%
50-74 12%
School systems interested in purchasing 75 or more annual subscriptions receive even greater discounts. Interested in learning more about purchasing large bulk subscriptions to Learning Lab? Contact learninglab@usgbc.org.

Can't find what you're looking for?

Ask a question

Have a question or comment?

800-795-1747

(within U.S.)

202-742-3792

(outside U.S.)

M-F 9:00 AM to 5:30 PM EST


Billing

U.S. Green Building Council
P.O. Box 404296
Atlanta, GA 30384-4296


Location

2101 L Street, NW
Suite 500
Washington DC 20037
Map